آیفون اکس یا ۱۰؟

همه به iPhone X می گویند «آیفون اکس» با اینکه اپل آن را آیفون ۱۰ می داند.

 

{ترجمه اختصاصی کوک}

با یک صفحه نمایش بزرگ در پشت سرش که برزگ نوشته شده بود iPhone X، تیم کوک در سالن همایش استیو جابز بر روی استیج قدم زد و در طول رویداد معرفی ۱۲ سپتامبر اپل، اعلام کرد که  «این آیفون ۱۰ می باشد».

 

مصرف کنندگان اپل در کل جهان از آن روز در هیاهو بوده اند نه فقط از شگفتی این آیفون جدید، بلکه از چگونگی نحوه تلفظ نام آن!

حرف "X" اشاره به عدد یونانی ۱۰ دارد نه حرف الفبای انگلیسی، و هدف این بوده که یادآور ۱۰ امین سالگرد ورود اولین نسخه آیفون باشد. اما دستور املایی و تلفظی از طرف اپل و کارمندان اپل راه به جمعیت پر تعداد باز نمیکند.

به نظر می رسد که بسیاری از مردم از سردرگمی، ترجیح شخصی و یا تا حدی لجاجت ترجیح می دهند که آیفون جدید را به صورت «اکس» یعنی حرف الفبایی تلفظ کنند.

ایفون X با قیمت ۹۹۹ دلار قبل از ۳ سپتامبر یه فقسه فروشگاه ها وارد نمی شود اما با ماشین سنگین بازاریابی و تبلیغات اپل و پوشش خبری که قبلا صورت گرفته هویتی که برای این آیفون جدید شکل خواهد گرفت از هم اکنون مشخص است.

با در ذهن داشتن موارد فوق به خیابان های سانفرانسیسکو آمدیم تا ببینیم عامه مردم تصمیم گرفته اند تا این گوشی جدید اپل را به چه نامی صدا بزنند.

اولین توقف ما در اپل استور سانفرانسیسکو بود.

اولین مشتری که ازش پرسیدیم در حال جستجو بین قاب های موبایل بود و بلافاصله جواب داد «آیفون اکس». او بلافاصله سعی کرد حدس جدیدی بزند ولی در نهایت بر تلفط اولیه خود ماند. خریدار بعدی می دانست که که می بایست به صورت عدد ۱۰ تلفظ شود ولی بیان کرد که استفاده از «اکس» بسیار طبیعی تر می باشد.

تعدادی افراد که زودتر از معمول در حال صرف نهار در پارک کناری بودند دیدگاه متفاوتی داشتند.یکی از کاربران خوره اپل گفت که من شماره ۱۰ را به آن اطلاق می کنم ولی فکر میکنم که اپل کار بامزه ای کرده که به جای ۱۰ علامت X را در تبلیغات خود گذاشته است!  مرد دیگری  در میز کناری بیان کرد که تیم کوک را در رویداد معرفی دیده است و از همان روز این آیفون را با نام آیفون ۱۰ صدا می کند.

تصمیم گرفتیم به فروشگاه یکی از اپراتور های تلفن های همراه برویم و ببینیم که آنها که گوشی میفروشند و در طول روز با مشتری در تعامل هستند چه می گویند.

در فروشگاه Verizon  مدیر فروشگاه،‌Ryan Gish  می گوید: همه به آن میگویند ۱۰ ولی من چند بار گفتم X که اصلاح کردم. میدانم که اپل تصمیم دارد که به آن ۱۰ گفته شود.

Daniela Contreras یکی از مسولین فروش T-Mobile تفسیر متفاوتی داشت و گفت که همه مشتریان وی آیفون جدید را «اکس» تلفظ می کنند. استدلال وی این است که X حرف یونانی برای عدد ۱۰ میباشد پس ما باید آن را اکس تلفظ کنیم.

زرنگی یا اشتباه

این اولین بار نیست که اپل با تحمیل نام های نامطلوب بر روی محصولات خود را گیج می کند. قبل از تغییر نام macOS، نام سیستم عامل کامپیوتر های دسکتاپ اپل OSX بود. اما ناگهان حرف X را نام آن انداخت تا نام همه سیستم عامل ها در یک راستا قرار گیرند:‌iOS، watchOS، tvOS

به هر حال چه نام آیفون X به یک حرکت خلاقانه مارکتینیگی ختم شود و یا به عنوان یک اشتباه برندینگ بعدا در کتاب های دانشگاهی تدریس شود، ارزش بررسی شدن در حال حاضر را دارد.

اگر حرف ایکس به انتهای آیفون بچسبد اپل را میتواند از یک دردسر مارکتینیگی بالقوه نجات دهد. چرا که ورود همزمان آیفون ۸ و آیفون ۱۰ به بازار این سوال را تداعی میکند که پس آیفون ۹ چه می شود؟ سپتامبر بعدی به بازار خواهد آمد؟  یعنی یکسال بعد از آیفون ۱۰؟! یا آیفون ۹ هیچ موقع رنگ بازار را نخواهد دید؟

Ryan که یک کارمند در فروشگاه AT&T سانفرانسیسکو می باشد به تازگی از سفر برگشته و می گوید که او نیز این آیفون را «اکس» تلفظ می کند و اتفاقا خیلی تعجب کرده که چطور اپل که همه گوشی های خود را با عدد اسم گذاری میکرده این یکی را با حرف نامگذاری کرده است.

Brandon Iaacson مدیر فروشگاه AT&T می داند که تلفظ رسمی این آیفون ۱۰ می باشد ولی تصمیم ندارد برخلاف عادت مشتریان رفتار کند و آنها را اصلاح کند.

«۱۰  می بایست خوانده شود ولی مشتریان به آن اکس می گویند و ما هم تبعیت می کنیم»

حتی یوتیوبی معروف Marques Brownlee که در زمینه تکنیکال ویدیو پست میکند بیخیال تلفظ صحیح این آیفون شد.

مرجع خبر: 

http://www.businessinsider.com/apple-customers-not-sure-call-new-iphone-x-or-ecks-2017-9

 

نظر دادن

.